Prosta spółka akcyjna (PSA) – nowa furtka do sukcesu dla start-upów?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na elastyczną, a jednocześnie bezpieczną formę prawną umożliwiającą wejście na rynek nowym podmiotom w lipcu 2019 r. Sejm uchwalił nowelizację kodeksu spółek handlowych wprowadzającą Prostą Spółkę Akcyjną.



Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim start-upom, zarówno tym już funkcjonującym i gotowym do ekspansji, jak i przedsiębiorcom, którzy mają pomysł na biznes, lecz brakuje im środków na sfinansowanie inwestycji. Zapewnia pełną elastyczność, obejmującą miedzy innymi wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej na każdym etapie funkcjonowania spółki, umożliwia nieograniczone pozyskiwanie finansowania w drodze uproszczonej emisji akcji, jednocześnie gwarantując ograniczenie odpowiedzialności za ewentualne straty wyłącznie do majątku spółki.

Innymi słowy, PSA dedykowana będzie osobom, które potrzebują szybko i tanio założyć działalność i zdobyć inwestorów, nie ryzykując przy tym własnym majątkiem.

Co daje obecnym i przyszłym przedsiębiorcom Prosta Spółka Akcyjna?



Proste założenie

PSA założymy przez internet – bez konieczności wizyty u notariusza czy w sądzie – wystarczającym jest posiadanie profilu EPUAP. Rejestracja trwa nie więcej, niż godzinę – a już po maksymalnie 2-3 dniach spółka jest gotowa do działania.

Niska bariera wejścia

Kapitał początkowy spółki może wynosić już 1 złoty. Co więcej, akcje nie będą miały wartości nominalnej, nie będą więc stanowiły części kapitału akcyjnego, który musi być ujawniony w umowie, co umożliwi ich emisję bez konieczności podnoszenia kapitału zakładowego i zmiany umowy spółki.

Akcje za pracę lub wiedzę

Dotychczas – zarówno w spółce z o.o. jak i w spółce akcyjnej niedopuszczalnym było obejmowanie akcji lub udziałów za prawa niezbywalne czy świadczenie pracy. PSA otwiera możliwość nabycia akcji w zamian za powyższe, co będzie równoznaczne z możliwością pozyskania członków gotowych dzielić się posiadaną wiedzą, umiejętnościami i know – how w zamian za zagwarantowany na podstawie objętej akcji udział w zysku.

Co więcej, swoboda w kształtowaniu uprzywilejowania akcji i praw osobistych w PSA umożliwi elastyczne ustalenie ról i podziału zadań w spółce w zależności od oczekiwań i charakteru wkładu potencjalnego inwestora (niezależnie od wysokości rzeczywiście wniesionego kapitału). Przykładowo – inne, szersze uprawnienia przyznać będzie można akcjonariuszowi, który do spółki wnosi swoją pracę i przyczynia się do powstania ostatecznego produktu, jego promowania czy sprzedaży, inne zaś akcjonariuszowi, który w zamian za udział w zysku wnosi na poczet obejmowanej akcji kapitał finansowy i nie jest zainteresowany bezpośrednim udziałem w bieżącej działalności firmy.

Łatwe pozyskiwanie zewnętrznego finansowania

Odmienne od dotychczasowych rozwiązań będą także sposób emisji, zbywania i obciążania akcji, które w PSA możliwe będą za pomocą oświadczeń składanych przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Akcje będą w całości zdematerializowane, co wykluczy konieczność wydania dokumentu akcji, poświadczania podpisów składanych w imieniu strony przez notariusza etc. Tą samą drogą możliwa będzie emisja nowych akcji, co w praktyce zwolni dotychczasowych wspólników z obowiązku stawiennictwa na Walnym Zgromadzeniu i niedogodności z tym związanych.
Pełna dematerializacja akcji umożliwi prowadzenie rejestru w postaci elektronicznej, w tym w zdecentralizowanej i rozproszonej bazie danych. Powyższe umożliwi spółce oferowanie i zbywanie emitowanych akcji przez internet (w tym przez portale crowdfundingowe), dając tym samym możliwość bezpośredniego, całkowicie uproszczonego pozyskiwania finansowania w krótkim terminie od znacznej grupy inwestorów.

Odformalizowanie i elastyczność działania

Prosta Spółka Akcyjna nie przewiduje wielu wymogów formalnych obowiązujących dla zwykłej spółki akcyjnej. Wśród najistotniejszych uproszczeń wymienić należy między innymi:

  • możliwość podejmowania uchwał za pomocą poczty elektronicznej lub wideokonferencji;
  • możliwość „wycofania” wniesionego przez akcjonariuszy wkładu oraz wypłaty niepodzielonych zysków bez konieczności przeprowadzania postępowania konwokacyjnego – brak „zamrożonego” kapitału zakładowego (o ile tylko nie doprowadzi ona do niewypłacalności spółki);
  • uproszczony rejestr akcji
  • uproszczony obrót akcjami, w tym za pośrednictwem internetu i portali crowdfundingowych
  • brak statusu spółki publicznej i związanych z tym restrykcyjnych obowiązków
  • nieskomplikowana i elastyczna struktura organów (brak obligatoryjnej rady nadzorczej i możliwość powołania rady dyrektorów).

Szybka i tania likwidacja

Dla PSA skrócony został (w stosunku do innych spółek) czas potrzebny na przeprowadzenie likwidacji (z 6 do 3 miesięcy). Całkowite novum stanowi procedura uproszczonego wykreślenia spółki z rejestru bez przeprowadzania likwidacji poprzez jej rozwiązanie i przejęcie jej majątku i zobowiązań przez co najmniej jednego akcjonariusza.

Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 marca 2020 r. - już teraz warto więc pomyśleć, czy PSA nie jest dobrym rozwiązaniem na rozwój lub start nowego biznesu.

Zaufali nam

Dziękujemy za wizytę na naszej stronie!

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania lub skorzystania z usługi porady on-line.

+48 888 050 093

Napisz do nas na adwokat@jendrzejewska.pl

ul. Do studzienki 63/107,
80-227 Gdańsk