NOWA DESTYNACJA ZAGRANICZNYCH PRZEDSIĘBIORCÓW - POLSKA?

Od wielu lat w świadomości przedsiębiorców idea przeniesienia biznesu za granicę nierozerwalnie łączy się z tzw. rajami podatkowymi – takimi jak Malta czy Cypr. Mało kto myśli w tych kategoriach o otwarciu bądź przeniesieniu swojej spółki lub jej oddziału do Polski – bo wciąż mało kto ma świadomość, jak liczne benefity mogą się z tym wiązać.


Zakładanie spółki w Polsce
Transgraniczne przeniesienie spółki
Utworzenie nowego oddziału w Polsce

Procedura założenia spółki w Polsce trwa maksymalnie kilka dni i związana jest z koniecznością pojedynczej osobistej wizyty potencjalnego Prezesa Zarządu w Polsce (celem utworzenia profilu zaufanego ePUAP). Od tego momentu cała działalność spółki, w tym składanie sprawozdań finansowych, odbywanie zgromadzeń wspólników, podejmowanie uchwał zarządu - z pomocą profesjonalisty może być bez trudu prowadzona wyłącznie zdalnie, przez internet. Co ciekawe, dla spółek nieprzekraczających przychodu w kwocie 5.000.000,00 euro i zatrudnienia powyżej 50 osób polskie przepisy przewidują zwolnienie z konieczności badania sprawozdania przez biegłego rewidenta (dla porównania – na Cyprze i Malcie obowiązkowego bez wyjątków). Łączna wysokość opłat związanych z rejestracją spółki w systemie internetowym wynosi 350 złotych, tj. równowartość ok. 80 euro.

Co więcej, w przeciwieństwie do wielu europejskich krajów wybieranych przez przedsiębiorców na cel offshoringu, w Polsce nie istnieje wymóg rezydentury zarządcy – stąd też spółka może być utworzona w całości przez podmioty prawa obcego i obcokrajowców, którzy mają pełne prawo być jedynymi członkami zarządu i udziałowcami. W przeciwieństwie do choćby Malty czy Cypru – daje to gwarancję bezpieczeństwa i całkowitej kontroli nad spółką, eliminując konieczność powierzenia części uprawnień rezydentowi. Podobnie ułatwione jest transgraniczne przeniesienie spółki zagranicznej do Polski – bowiem w świetle jednolitego orzecznictwa TSUE w pełni wystarczającym jest podjęcie stosownej uchwały w zgodzie z miejscowym prawem właściwym dla spółki, a następnie złożenie w Polsce wniosku o wpis spółki do KRS.

Jednorazowa wizyta w Polsce i powierzenie pozostałych formalności specjaliście umożliwia więc zarejestrowanie spółki w Polsce, wpisanie do rejestru VAT i VAT – EU, nadanie NIP, wynajęcie siedziby (w razie potrzeby – także wirtualnego biura), założenie rachunku bankowego i przygotowanie spółki do pełnej gotowości w zaledwie kilka dni.


Benefity

Benefity z prowadzenia działalności w Polsce mogą osiągać zarówno podmioty, których celem jest wyłącznie offshoring części przedsiębiorstwa, jak i przedsiębiorcy zainteresowani ekspansją sprzedaży swoich usług lub produktów na teren Polski. Wśród korzyści dla obu typów spółek wymienić należy przede wszystkim niski podatek CIT dla przedsiębiorców – dochody spółek do kwoty 1.200.000,00 euro opodatkowane są podatkiem w wysokości 9%. Co więcej, znacząca część podmiotów, która nie generuje wysokich kosztów i dla której podatek VAT stanowi duże obciążenie, w przypadku przychodów do kwoty 2.000.000,00 euro mają prawo rezygnacji z pozostawania czynnym podatnikiem VAT. Powyższe pozwala na znaczące obniżenie ceny produktu lub usługi – a tym samym silny wzrost jego konkurencyjności i atrakcyjności.

Samo prowadzenie biznesu w Polsce łączy się także z dużo niższymi kosztami bieżącej obsługi – kosztów najmu lokalu, wynagrodzenia pracowników (w tym ogromnej rzeszy doskonale wykształconych specjalistów), obsługi prawnej i księgowej. Jedynie dla porównania wskazać można, że wynagrodzenie minimalne w Polsce w 2019 r. wynosi 2250 brutto (~528 euro) w Wielkiej Brytanii – 1.313,00 funtów (~1536 euro), w Niemczech – 1.557 euro), w Holandii – 1.636 euro, we Francji – 1.521 euro, w Norwegii – 30.560,00 NOK (3.100 euro). Koszty stałej obsługi prawnej i księgowej zaczynają się od 500 euro – podobnie jak koszty najmu lokalu biurowego.

Nienasycony rynek

Powyższe nie wyczerpuje jednak prawdziwego potencjału, jaki Polska daje zagranicznym przedsiębiorcom. Funkcjonowanie wolnego rynku od zaledwie 30 lat sprawiło, że wciąż pozostaje on chłonnym i otwartym na nowe produktu i technologie, zaś rosnący w ostatnich latach konsumpcjonizm sprzyja zapotrzebowaniu na poszerzani rynku produktów i usług. Jako kraj wciąż rozwijający się Polska gwarantuje zagranicznym przedsiębiorcom rynek otwarty i nieprzesycony, wciąż niezmonopolizowany przez największych graczy.

Czy warto przenieść swój biznes do Polski bądź rozwijać go w naszym kraju? Zestawiając możliwe korzyści z łącznymi kosztami nieprzekraczającymi 1000-1500 euro – odpowiedź zdaje się być oczywista ;)


Kancelaria świadczy specjalistyczną pomoc w zakresie bieżącego doradztwa przy składaniu wniosków, formułowaniu oświadczeń i doborze najkorzystniejszych dla przedsiębiorców form prowadzenia przedsiębiorstwa. Celem uzyskania bardziej szczegółowych informacji – zapraszamy do kontaktu.

Zaufali nam

Dziękujemy za wizytę na naszej stronie!

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania lub skorzystania z usługi porady on-line.

+48 888 050 093

Napisz do nas na adwokat@jendrzejewska.pl

ul. Do studzienki 63/107,
80-227 Gdańsk